Župa spustila tretí ročník participatívneho rozpočtu

Dátum: 24 septembra, 2021

Na začiatku septembra spustila trnavská župa už tretí ročník svojho plnohodnotného participatívneho rozpočtu. Na realizáciu občianskych a komunitných projektov je opäť pripravených až 250-tisíc eur. Občianske združenia, neziskové organizácie a fyzické osoby môžu prihlásiť svoj nápad do 29. októbra 2021.

 

„Predchádzajúce dva ročníky nášho participatívneho rozpočtu sú dôkazom, že obyvatelia Trnavského kraja sa chcú podieľať na zlepšovaní života vo svojom okolí.

Stúpa počet prihlásených projektov, ako aj počet hlasov od verejnosti. Som presvedčený, že tento trend bude pokračovať a opäť finančne podporíme uvedenie inovatívnych myšlienok a jedinečných nápadov do reality. Aj tak dokážeme spolu tvoriť kraj,“ skonštatoval trnavský župan Jozef Viskupič.

 

Projekty prejdú administratívnou kontrolou. Následne budú hodnotené v rámci verejných deliberatívnych fór, ktorých váha v rozhodovacom procese je 50 %. O druhej polovici podpory nápadov rozhodnú obyvatelia Trnavského kraja v elektronickom hlasovaní, ktoré prebehne na prelome decembra a januára. Realizácia víťazných projektov je naplánovaná na budúci rok s tým, že maximálna výška podpory jedného projektu je 5-tisíc eur.

 

„Prostredníctvom participatívneho rozpočtu môžu obyvatelia požiadať o finančné prostriedky, respektíve rozhodovať o ich využití. Jeho nový ročník sme koncipovali tak, aby sme vytvorili čo najväčší priestor na realizáciu víťazných projektov. Prihlasovanie sme spustili už teraz a hodnotenie nápadov chceme uzavrieť začiatkom budúceho roka. Realizácia projektov bude následne prebiehať celý rok 2022,“ uviedol koordinátor participatívneho rozpočtu trnavskej župy Jakub Sejna.

 

Minulý rok bolo prihlásených 154 projektov, z nich 105 splnilo charakter participatívneho rozpočtu a boli zaradené do procesu hodnotenia. Viac ako 21-tisíc hlasujúcich odovzdalo takmer 70-tisíc hlasov. Podporených bolo napokon 57 projektov, z ktorých väčšina sa aktuálne realizuje.

 

Informácie o participatívnom rozpočte župa sprostredkuje obyvateľom aj prostredníctvom informatívnych stretnutí v určených lokalitách kraja. Ostatné potrebné informácie o Participatívnom rozpočte trnavskej župy sú spolu s elektronickým prihlasovacím formulárom dostupné na https://tvorimekraj.sk/dokumenty/. Aktuality budú zverejňované aj na profile na Facebook-uInstagrame.

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram