Štartuje štvrtý ročník Participatívneho rozpočtu trnavskej župy

Dátum: 2 septembra, 2022

V stredu 31. augusta 2022 Trnavský samosprávny kraj spustil už štvrtý ročník svojho participatívneho rozpočtu. Zmyslom tejto iniciatívy je finančne podporiť občianske a komunitné projekty vo všetkých okresoch župy. Občianske združenia a fyzické osoby môžu svoje nápady prihlásiť do 31. októbra 2022.

 

„Úspešne sme zaviedli participatívny rozpočet v trnavskej župe. Jeho predchádzajúce tri ročníky ukázali, že sa v našom kraji nachádza veľa aktívnych jednotlivcov a združení, ktorým záleží na zlepšovaní svojho bezprostredného okolia. O rozdelení štvrť milióna eur medzi kreatívne a verejnoprospešné projekty budú môcť rozhodovať aj obyvatelia kraja. Miernymi zmenami prešli zásady a výzva participatívneho rozpočtu. Pripravili sme ich v spolupráci s aktivistkami z tímu Potvorkyne, ktoré zvíťazili v Kiratone s nápadom na zlepšenie kvality projektov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

 

Po úvodnom online stretnutí, ktoré sa uskutoční v utorok o 9:00 hodine prostredníctvom platformy Webex, budú počas septembra a októbra prebiehať koordinačné stretnutia so záujemcami o finančný príspevok na realizáciu projektov. Uskutočnia sa v 14 mestách a obciach Trnavského kraja. Zoznam koordinačných stretnutí aj link na avizované online stretnutie bude zverejnený na webovej stránke www.tvorimekraj.sk a aj na facebookovej stránke participatívneho rozpočtu Tvoríme kraj.

 

„V prvej fáze zorganizujeme online informačné stretnutie, na ktorom odprezentujeme podrobnejšie informácie o možnostiach uchádzať sa o dotáciu z participatívneho rozpočtu. Následne chystáme 14 stretnutí v obciach a mestách. Všetky prihlásené projekty prejdú administratívnou kontrolou. Následne budú hodnotené v rámci verejných deliberatívnych fór, ktorých váha v rozhodovacom procese je 50 %. Tento rok sme zvýšili zastúpenie občianskej spoločnosti vo fórach o jedného člena. O druhej polovici podpory nápadov rozhodnú, tak ako každý rok, obyvatelia Trnavského kraja v elektronickom hlasovaní. To prebehne na prelome decembra a januára. Víťazné projekty sa budú realizovať na budúci rok, pričom každý z nich podporíme sumou až do výšky 5-tisíc eur,“ uviedol koordinátor participatívneho rozpočtu trnavskej župy Jakub Sejna.

 

Výzva spolu so zásadami Participatívneho rozpočtu trnavskej župy je zverejnená na webovej stránke www.tvorimekraj.sk. v sekcii dokumenty. Záujemcovia na nej nájdu potrebné elektronické dokumenty na prihlásenie projektov a aktuálne informácie o štvrtom ročníku rozpočtu.

 

 

Za predchádzajúce tri ročníky bolo prerozdelených celkovo 750-tisíc eur, vďaka čomu sa zrealizovalo 167 projektov. V hlasovaní verejnosti bolo odovzdaných celkovo 161-tisíc hlasov obyvateľov kraja. V treťom ročníku participatívneho rozpočtu trnavskej župy bolo podporených 54 projektov, ktorých realizácia aktuálne prebieha. V tomto roku sa v okrese Skalica realizuje aj projekt Zmyslová telocvičňa pre deti s neuro-vývinovou poruchou ako autizmus či aspergerov syndróm. Napríklad v hlohoveckom okrese získal podporu projekt občianskeho združenia Samaria s názvom Šach pre všetkých. Finančne podporený bol aj projekt SOS pre huculského koňa v okrese Dunajská Streda.

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram