Park pri kaplnke pod lipami v Čilistove

Dátum: 2 mája, 2019

Názov predkladateľa: Spolok Čilistov - Csölösztő társulat

 

Názov projektu: Park pri kaplnke pod lipami v Čilistove

 

Popíšte lokalitu, kde projekt bude realizovaný: Šamorínska ulica, stred mestskej časti Šamorín - Čilistov

 

Stručná anotácia projektu: Zámerom projektu je zrevitalizovať park v srdci Čilistova tak, aby slúžil komunite Čilistovčanov aj širokej verejnosti. Park sa nachádza v priamej blízkosti vychádzkovej a cyklistickej trasy neďaleko dunajskej hrádze. Dominujú mu mohutné lipy. Uprostred sa nachádza kaplnka. Estetizáciou parku sa vyzdvihne jeho spiritualita aj spoločenská funkcia. Miesto ako stvorené pre záhradný piknik susedov.

 

Popíšte svoj projekt:
Popis projektu a cieľ projektu:
Projekt "Park pri kaplnke pod lipami v Čilistove" je zameraný na rozvoj komunitného života v mestskej časti Šamorín - Čilistov. Komunitu tejto mestskej časti tvoria všetky vekové skupiny obyvateľstva. Mnohé životné situácie, obzvlášť tie, keď zostali žiť v domoch osamotení starší ľudia, obyvateľom Čilistova ukázali, že je potrebné až nevyhnutné udržovať a rozvíjať dobrý komunitný život. Súčasne sa komunita Čilistova rozširuje o mladé rodiny s deťmi. Výhodou je prostredie, kde komunikujú všetky generácie a podľa svojich možností sa spoločne podieľajú na živote komunity, vzájomne si pomáhajú a zdieľajú voľný čas. Veľmi dôležitým pre rozvoj komunitného spoločenstva je príjemný a inšpirujúci priestor. Pre tento účel chceme zveľadiť park v centre Čilistova, pri bývalej požiarnej zbrojnici. Park je pre spoločenský život využiteľný od apríla až do októbra. Dominujú mu mohutné lipy a uprostred neho sa nachádza kaplnka. Vďaka tejto kaplnke, pri ktorej sa vždy v máji konajú sv. omše na počesť sv. Floriána, je toto miesto aj spirituálne. Park nie je toho času upravovaný a ani nijako udržiavaný.

 

Cieľom nášho projektu je revitalizácia a estetizácia parku takým spôsobom, aby mohol slúžiť komunitným aktivitám Čilistovčanov, ale rovnako aj širokej verejnosti. Park je umiestnený v priamej blízkosti vychádzkovej a cyklistickej trasy. Preto bude aj vhodným doplnkom oddychovej a rekreačnej zóny pre Šamorínčanov i všetkých jej návštevníkov, ktorí majú namierenú cestu k dunajskej hrádzi. Prístupnosť parku je bezbariérová.

 

Chceme, aby bolo vytvorené miesto, o ktorom sa dá s radosťou povedať, že je "ako stvorené pre záhradný piknik susedov". Tento slogan zahŕňa v sebe aj tú podstatnú stránku - dobré medziľudské vzťahy a dobrú kvalitu života pre všetkých obyvateľov - od najmenších po najstarších. Svojou spiritualitou bude toto miesto po úprave vhodné aj pre malé letné koncerty či také udalosti ako svadba "pod holým nebom".

 

Návrh projektu "Park pri kaplnke pod lipami v Čilistove" má ambíciu naplniť tieto predstavy a rozvinúť najmä v letných mesiacoch príjemný a pestrý komunitný i spoločenský život v mestskej časti Šamorín - Čilistov.

 

Postup realizácie:
Revitalizáciu parku do miery, keď môže slúžiť občanom v maximálnom rozsahu sme sa rozhodli realizovať vo viacerých fázach, v závislosti od získaných finančných prostriedkov. Návrh celkovej revitalizácie parku i súčasný stav parku sú zahrnuté v obrazovej prílohe spolu s materiálovými a finančnými potrebami na realizáciu prvej, základnej fázy projektu.

 

Do participatívneho rozpočtu TTSK predkladáme prvú, základnú fázu projektu, v ktorej chceme v parku vytvoriť nevyhnutné materiálne podmienky pre jeho komunitné a spoločenské využitie. Sú to najmä: postavenie altánku, osadenie miest na sedenie, základné chodníky, základná časť živého plota. Práce, na ktoré nie je nevyhnutná odbornosť, budú zabezpečovať samotní členovia OZ a komunity Čilistova. Po rozhovoroch zástupcov OZ s vedením mesta je reálne, že v budúcom roku budú ďalšie náklady na dokončenie projektu zahrnuté priamo do rozpočtu mesta. Ide o zabezpečenie ohradenia parku plotom z agátových kolov, doplnenie sedenia a prípravné práce k tretej fáze projektu. Tým by bola zabezpečená druhá fáza projektu.

 

Tretia fáza projektu sa týka doplnenia areálu o také prvky, ako sú: estetické osvetlenie, fontánka s pitnou vodou, stojany na bicykle, malé detské ihrisko. Túto fázu chceme postupne realizovať pomocou sponzorov, prípadne iných malých grantov.

 

V bodoch uveďte konkrétne výstupy z projektu:
drevený altánok - 1 kus + dlažba pod altánok + makadam bielo-sivý pod dlažbu
drevené sedenie okolo stromov - 2 kusy
okrúhly črepník s posedením - 1 kus
nášľapné platne - 50 kusov
štrk dunajský vymývaný 16/22 - 8t
živý plot z dráčov červených - 70 kusov

 

Zapojenie komunity do realizácie projektu:
organizácia projektu - 2 členovia OZ + 2 členovia komunity
návrh úpravy parku, vizualizácia - člen komunity
prípravné práce - členovia OZ, komunity a ich priatelia
práce s drevom - susedia
výsadba živého plota - členovia komunity a ich priatelia
dokončovacie práce - členovia OZ, komunity a priatelia
slávnostné ukončenie 1. etapy revitalizácie - Piesňový recitál Martina Šafárika- miestneho kaplána a 1. piknik susedov - susedia, komunita, priatelia a verejnosť

 


Rozpočet - 5 000 eur Hodnotenie členov DF - Poradie v okrese po hodnotení DF - 4. Počet hlasov - Finálne umiestnenie v okrese - 4.

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram