Najstaršie stavby v Šamoríne

Dátum: 13 novembra, 2019

Občianske združenie Moderný Šamorín pre všetkých organizuje v nedeľu 17. novembra 2019 o 14:00 Šup šup pube na Kováčskej ulici 3A v Šamoríne vlastivednú prehliadku s prednáškou „Najstaršie stavby v Šamoríne“.

 

Najstaršími stavbami v Šamoríne sú dnešný kalvínsky kostol a radnica. Po prednáške sa prejdeme ku kalvínskemu kostolu a určite nazrieme aj do priestorov radnice.

 

Najstaršia časť pôvodne katolíckeho kostola pochádza snáď už z konca 11. storočia. Pôvodne románsky kostolík získal dnešný vzhľad postupnými gotickými úpravami ukončenými začiatkom 16. storočia. Po reformácii bol využívaný nielen katolíkmi, ale aj evanjelikmi a kalvínmi. Od konca 18. storočia slúži výlučne kalvínom.

 

Radnica bola vybudovaná v ranom novoveku v 17. storočí. Je jedinou stavbou s renesančnými prvkami v meste. V minulosti jej pivničné priestory slúžili aj ako župné väzenie. Jej neodmysliteľnou súčasťou sú plastiky zabudované vo fasáde. Vrchné podlažie bolo dostavané až v 20. storočí.

 

Podujatie je súčasťou projektu „Spoznávajme Šamorín – Vlastivedné prechádzky pre všetkých“, ktorý je realizovaný aj vďaka prostriedkom z Participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja.

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram